Dějiny podprsenky

| Kategorie: Aktuality | Autor:
Podprsenky nás zajímají do té míry, že se rády probíráme i jejich historií. Je totiž vážně zajímavé vidět, co dámy nosily a třeba i musely “přetrpět”, než se podprsenka dostala do dnešní podoby.
Dějiny podprsenky

První předzvěst podprsenky se dá vysledovat už ve starověkém Řecku a Římě, kdy se ňadra jednoduše bandážovala pruhy látky. Po dlouhou dobu pak nelze vysledovat žádné svědectví o čemkoliv, co jen připomíná spodní prádlo. Až ve knize z počátku 12. století nacházíme tuto radu: “Pokud jsou její prsa příliš těžká, měla by si (žena) vzít šátek či kus látky na ovázání hrudníku, ovinout ji okolo žeber a zabezpečit jehlou a nití či uzlem.” Už ve 13. století však začaly vznikat propracovanější kousky dle zmínky, ve které si autor stěžuje, že “Ženy už si nesvazují svá ňadra jedním šátkem, jak jest doporučeno, ale vkládají je odděleně do kapes ve svých halenkách”. Nejstarší kus dochované podprsenky pak můžete vidět na obrázku dole, jedná se nález z hradu Lengberg, údajně z druhé poloviny 15. století. Materiál podprsenky nevypadá moc delikátně, očividně šlo zejména o praktičnost. Podporu prsům dlouho poskytovaly také šněrovačky a korzety, které je díky svému stažení držely “na místě”. V roce 1893 si nechává Marie Tucek, Američanka českého původu, patentovat vynález pod názvem “breast supporter”, tedy prsní podpěrač. Bohužel se její novinka nesetkala s větším úspěchem.

Podprsenka se dostává na výsluní až po roce 1910. Traduje se, že Američanka Caresse Crosby (známá také pod svým původním jménem Mary Phelps Jacob) přišla na tento nápad během přípravy na ples. Tehdy se ještě nosily pevné korzety omezující pohyb, které se ještě zakrývaly v oblasti dekoltu dalším kusem oděvu. Caresse si chtěla obléci šaty s hlubokým výstřihem, avšak spodní oděv a korzet stále vykukovaly ven. Požádala tedy svou služebnou, aby jí přinesla dva kapesníčky, růžovou stuhu, jehlu, nit a špendlíky. Z tohoto vytvořila velmi jednoduchou podprsenku a vydala se na ples bez korzetu. Její přítelkyně užasly z toho, jak se při tanci ladně pohybuje a chtěly znát její tajemství. Když jim na druhý den ukázala svůj nový módní doplněk, který dala později patentovat jako “backless brassiére”, všechny po něm zatoužily. Od té doby si prošla podprsenka různými úpravami, tvary, střihy i materiály, ale už se stala nepodstradatelnou součástí dámských šatníků po celém světě. A zvláště u nás v Caresse vám vždy pomůžeme najít “tu pravou” .