Jak vypadá padnoucí podprsenka?

Když do našeho obchodu přijde zákaznice, která na sobě nemá správně vybranou podprsenku, dochází po vyzkoušení několika lépe zvolených modelů k proměně přímo zázračné. Spolu se správně podepřeným poprsím se zvedají i nahrbená ramena a sebevědomí. Některé zákaznice s údivem zjišťují, že mají vlastně velmi hezká prsa, nebo že vůbec mají prsa, přestože jim dosud v obchodech tvrdili opak („Vy byste potřebovala 80AA a to nevedeme“ – je vám to povědomé?).

Tato ukázka špatně padnoucího prádla je přímo od expertů na prsa - britské značky Panache. Jsou zde vidět hlavní indikátory špatně padnoucí podprsenky - odstávající kostice při zvednutí rukou, obvod vytažený až k ramenům nebo prsa přetékající z košíčků. Kromě nich jsou příznakem i kostice nedoléhající k hrudní kosti a ramínka zařezávající se do kůže.

Spolehlivým znakem nesedící podprsenky jsou také neustálé úpravy, které na ní musíte přes den dělat. Takové to popotahování za kostice v podpaží, za ramínka nad košíčky, určitě to znáte :-) Vážnějšími symptomy jsou bolavá ramena a záda, bolesti šíje a hlavy z napětí a v nejhorším případě bulky v prsní tkáni na místech, kde se do ní zarývají kostice.

My je vidíme pořád, hlavně v létě (ano, jsme profesionálně deformované – koukáme ženám na prsa :-) ). Často to takhle nosí hlavně obdařenější nebo celkově silnější ženy, protože v mnoha obchodech správnou velikost ani nenajdou.

Příliš velké nebo malé košíčky někdy poznáte snadno:

    

Velké košíčky plandají, látka se řasí, prsa nevyplňují celý prostor. Z malých košíčků se zase prsa tlačí ven, horní okraj košíčku se zarývá do tkáně a vytváří „dvojité prso“. Kostice se zabodává do prsní tkáně. Ňadro není přilepené zepředu na hrudníku, začíná už prakticky v podpaží, a je potřeba, aby ho kostice objímala celé.

Méně nápadným znakem malých košíčků jsou odstávající kostice mezi prsy. Na první pohled už se třeba může i zdát, že košíčky sedí, ale pokud kostice mezi ňadry neleží přímo na hrudní kosti, znamená to, že jsou košíčky pořád moc malé a obvod nejspíš velký.

Na odhalení moc velkého obvodu a malých košíčků máme takový test: prudce zvedněte ruce nad hlavu. Můžete i rozverně poskočit. Gravitace vycítí příležitost a pokusí se vaše prsa vylákat na výlet. Když se jí to povede, máte špatnou podprsenku.

Vypadávající prsa, zapínání, které vyjíždí po zádech nahoru a nepřiléhající kostice jsou typické pro podprsenku, která má moc velký obvod a zároveň malé košíčky. Ženy si takové prádlo kupují většinou proto, že v běžných obchodech se obvykle nabízejí velikosti A-D. Pro hodně žen je to malé a nutí je to vykompenzovat nedostatek prostoru v košíčcích větším obvodem, aby podprsenku vůbec oblékly. Podprsenka pak ale prsa nepodpírá, jen je překrývá. Poprsí částečně drží samo, částečně visí na ramínkách a tahá ramena dolů a záda do oblouku.

A jak vypadá správná velikost podprsenky? Prsa v košíčcích pěkně sedí, látka je hladká, okraje se nezarývají do kůže, kostice přiléhají k hrudní kosti. Poprsí je mírně zvednuté, má hezký tvar, který vypadá dobře v šatech s dekoltem i pod hladkým tričkem. V podpaží se kostice nezabodává do ňadra, ale leží až za prsní tkání, na kraji podpaží. Kostice se po celé délce rovnoměrně opírá o tělo a díky tomu i rovnoměrně nese váhu poprsí.