Jak se změřit a vybrat velikost

Měření a vybírání velikosti prádla se věnujeme opravdu pečlivě. Perfektně padnoucí podprsenku nelze vybrat jen podle čísel, je potřeba zvolit i vhodný střih a velikost doladit při vyzkoušení. Záleží nejen na velikosti, ale i na tvaru a pevnosti ňader, na materiálu, z něhož je prádlo vyrobeno a spoustě dalších drobností.

Postup měření

Ke změření budete potřebovat krejčovský metr (prodává se za pár korun ve všech galanteriích). V nouzi můžete obvod vzít provázkem, který pak změříte na rovném metru. Míru pod prsy je nutné brát vodorovně (doporučujeme postavit se bokem k zrcadlu), při výdechu a velmi pevně. U míry přes prsa je to komplikovanější. Nejpřesnějšího výsledku dosáhnete v nevyztužené podprsence s kosticí, ovšem ve správné velikosti. Pokud svou správnou velikost neznáte, musíte zaimprovizovat. Dámy s menším a pevnějším poprsím udělají nejlépe, když se změří bez podprsenky, a to v místě největšího obvodu (což je většinou přes bradavky). Máte-li prsa větší, nebo už zkrátka nejsou úplně pevná, můžete se změřit i v hůř padnoucí podprsence, nebo bez ní v mírném předklonu. Pomoci vám může také následující video a pak už jen stačí zadat čísla, která naměříte, do našeho kalkulátoru.

Správná velikost podprsenek a plavek

cm
cm
Jedná se pouze o orientační, nikoli přesné velikosti, každý výrobce a materiál mají unikátní číslování a vlastnosti.

Správná velikost podprsenek dle značky

Jaký je vztah mezi obvody a košíčky aneb "Není déčko jako déčko"

Na následujících fotografiích se vám pokusíme ukázat, jak se ještě trochu lépe zorientovat ve velikostech.

Košíčky D a různé obvody

Zde vidíte řadu 30D - 32D - 34D - 36D - 38D.  Protože se velikost košíčku vypočítává jako poměr mezi obvodem přes prsa a obvodem pod prsy, bude velikost košíčku D u každého obvodu jiná.  

Pokud tedy někdo řekne, že má "déčka", nelze si pod tím představit konkrétní velikost, ňadra mohou být drobná i velká. Dáma s velikostí 30D bude mít výrazně menší ňadra, než dáma s velikostí 38D.

 

Stejný obvod, různé košíčky

Toto je řada 32D - 32DD - 32E - 32F - 32FF - 32G, která ukazuje, jak se při zachování stejného obvodu  zvětšují košíčky. Představte si dámu, která bude mít stále stejný rozměr hrudního koše, avšak měnit se bude pouze velikost ňader.

Sister size - stejné košíčky

Toto je hodně zajímavá řada 30G - 32FF - 34F - 36E - 38DD. Ukazuje tzv. "sister size", tedy košíčky úplně stejné velikosti. Pokud vám například košíček padne, ale obvod škrtí, je potřeba sáhnout po větším obvodu a zároveň sister size vašeho košíčku, což bude reprezentovat "nižší" písmeno v dané řadě. Příliš těsné 34F vyměníte za volnější 36E.