Kojicí prádlo a pomůcky

Právě se těšíte na miminko, nebo už jedno máte? Skvělá zpráva! Gratulujeme a držíme palce, ať je vše v nejlepším pořádku (a ať se vyspíte). V době, kdy tohle píšu, spí moje štěstí vedle v postýlce, tedy už se cítím dostatečně zkušená na to, abych s kojicím prádlem radila nejen jako brafitterka, ale i jako matka s čerstvou zkušeností. 

V těhotenství počítejte s tím, že se vám budou rozšiřovat žebra. Někdy to vyřeší jen obyčejné prodlužovátko obvodu za 50 korun, ale většinou se vám také zvětší prsa a to už tu podprsenku prostě budete potřebovat kvůli košíčkům. Můžete rovnou zkusit koupit kojicí podprsenku. Třeba se zrovna Vaše prsa zvětší jen skokově na začátku a pak se kojička bude hodit i po porodu.

Když kupujete na začátku těhotenství prádlo, doporučuji utahovat na nejpevnější háček (takže naopak než při běžném nákupu!), abyste mohla s rostoucími žebry povolovat!

„Proč musím mít podprsenku na spaní?“ Pokud si kladete tuhle otázku, tak se vás podprsenka na spaní vůbec netýká. Když vám ale prsa začnou překážet, budou vás bolet, budete mít v noci pocit, že vám utíkají (a každé někam jinam), oceníte kojicí podprsenku bez kostic. Mimochodem, ta se bude hodit, až budete v noci potřebovat umístit vložky do podprsenky, které zachycují prosakující mléko.

Pokud máte ekologické smýšlení, v Caresse nabízíme pratelné vložky do podprsenky. Máme úžasné z merino vlny s hedvábím. Také máme lapače mléka. Jsou to plastové kalíšky, které si dáte na bradavku a mléko stéká do nich. Bradavka se nedotýká okrajů kalíšku a je tak chráněná před otěrem od látky, což je v prvních dnech kojení k nezaplacení.

Zajímá vás, zda potřebujete kosticovou nebo bezkosticovou podprsenku? Záleží jen a pouze na Vašich preferencích! Důležité ale je, aby seděla a prsa opravdu podpírala. Vaše prsa budou nalitá mlékem a hodně, hodně těžká. Potřebují pořádnou oporu. Přijďte se poradit k nám, rády pomůžeme vybrat. V poslední době hodně chválíme podprsenku z materiálu spacer. Jedná se o hodně prodyšný a měkký materiál, ve kterém bude Vašim prsům prostě skvěle.

Nebojte se, že by kojicí podprsenky byly nehezké! Vybíráme modely, které jsou zdobeny třeba krajkou a vypadají moc hezky. Občas se zákaznice diví, že taková podprsenka je určená ke kojení.

Jak vypadá dobře padnoucí a hezká kojicí podprsenka? Podívejte se na proměnu zákaznice, které se během těhotenství zvětšila ňadra, a původní prádlo jí samozřejmě nesedělo. Původní podprsenku ve špatné velikosti 90D nahradila kojicí Panache Eleanor ve velikosti 80HH.

Protože jsem už byla znuděná z tělového spaceru kojicí podprsenky, poprosila jsem naší švadlenu, aby mi na kojicí verzi přešila jednu mou podprsenku, co jsem nosila v těhotenství. A paní švadlena to udělala. Teď mám krásnou kojicí barevnou podprsenku a jsem nadšená. Má jen jednu nevýhodu, není zdaleka tak prodyšná jako běžné kojicí prádlo, doporučila bych to tedy spíš v pozdější fázi kojení. Přešití podprsenky umíme zajistit u nás v Caresse

Mně to nikdo neřekl a bála jsem se, zda budu mít mléko. Takže: je běžné, že laktace se spouští až po nějaké době, klidně třetí nebo čtvrtý den! Není třeba plašit, miminko je na to vybavené! Připravte se taky na to, že několik dní budou bradavky dost zoufale bolet. Pořiďte si chladivé polštářky nebo mražený hrášek. 

To je snad ten nejdůležitější základ, pokud Vás napadnou nějaké dotazy, neváhejte a ptejte se. Moc ráda odpovím!

Mějte se krásně Vy i Vaše miminko!

Z Caresse zdraví Klára Hrušková (majitelka Caresse a maminka malého V a eR.)

A aby tenhle článek byl ještě užitečnější, připisuji seznam věcí, které je fajn vzít si do porodnice (a které nebývají na seznamech).

♥ Masku na spaní (když bude druhá maminka na pokoji svítit, vy můžete v klidu spát, případně můžete dospávat přes den. Budete to potřebovat.).

♥ Mobil, sluchátka, nabíječku. Když si do mobilu nahrajete audioknížky, oblíbenou hudbu nebo filmy, bude to bonus

♥ Cyklolahev nebo nějakou podobnou lahev na pití. Oceníte zejména na JIP, pokud budete rodit císařem. 

♥ Termosku a kojící čaj na podporu laktace (do termosky sestřičky mohou nalít horkou vodu a čaj si tak budete dělat na pokoji sama).

♥ Pořádné bílkovny (tvaroh, Cottage, šunku) – pomohou proti otokům, které se mohou objevit až po porodu.

♥ Síťované kalhotky. Pravděpodobně jich využijete hodně, klidně patery. Několik prvních dní po porodu budou vaším nejlepším kamarádem.

A ještě jedno doporučení: našla jsem velmi hezký blog o mateřství, kde není žádné šišlání. Může se hodit: papouchovo.blogspot.cz