Kojící

Právě se těšíte na miminko, nebo už jedno máte? Skvělá zpráva! Gratulujeme a držíme palce, ať je vše v nejlepším pořádku (a ať se vyspíte). Na kojicí prádlo se nás ptáte často, tak jsem se rozhodla sepsat tenhle manuál. V době, kdy tohle píšu, spí moje čtyřměsíční štěstí vedle v postýlce (ano, je skoro půlnoc), takže už se cítím dostatečně zkušená na to, abych s kojicím prádlem radila nejen jako brafitterka, ale i jako matka s čerstvou zkušeností. Varování: tenhle článek je krutě upřímný, tak se na to připravte!

V těhotenství počítejte s tím, že se vám budou rozšiřovat žebra. Někdy to vyřeší jen obyčejné prodlužovátko obvodu za 50 korun, ale většinou se vám také zvětší prsa a to už tu podprsenku prostě budete potřebovat kvůli košíčkům. Můžete rovnou zkusit koupit kojicí… Třeba se zrovna Vaše prsa zvětší jen skokově na začátku a pak se kojička bude hodit i po porodu. Když kupujete na začátku těhotenství prádlo, doporučuji utahovat na nejpevnější háček (takže naopak než při běžném nákupu!), abyste mohla s rostoucími žebry povolovat!

„Proč musím mít podprsenku na spaní?“ Pokud si kladete tuhle otázku, tak se vás podprsenka na spaní vůbec netýká. Když vám ale prsa začnou překážet, budou vás bolet, budete mít v noci pocit, že vám utíkají (a každé někam jinam), oceníte podprsenku bez kostic. Mimochodem, ta se bude hodit, až budete v noci potřebovat umístit vložky do podprsenky, které zachycují stříkající mléko.

Ano, může se snadno stát, že Vám bude mléko stříkat z bradavek všemi směry! A to zvlášť ve chvíli, kdy budete kojit, nebo uslyšíte miminko plakat. Pozor, nemusí se vůbec jednat o Vaše miminko! Pokud máte trochu ekologické smýšlení, stavte se u nás v Caresse pro pratelné vložky do podprsenky. Máme úžasné z bavlny nebo merino vlny s hedvábím. Taky máme lapače mléka. Jsou to plastové kalíšky, které si dáte na bradavku a mléko stéká do nich. To mléko pak můžete jednoduše zamrazit. Bradavka v nich jakoby „trčí“ do prostoru a je tak chráněná před otěrem od látky. V prvních dnech kojení je to k nezaplacení.

Zajímá vás, zda potřebujete kosticovou nebo bezkosticovou podprsenku? Záleží jen a pouze na Vašich preferencích! Důležité ale je, aby seděla a prsa opravdu podpírala. Vaše prsa budou nalitá mlékem a hodně, hodně těžká. Potřebují pořádnou oporu. Přijďte se poradit k nám, rády pomůžeme vybrat. V poslední době hodně chválíme podprsenku z materiálu spacer. Jedná se o hodně prodyšný a měkký materiál, ve kterém bude Vašim prsům prostě skvěle.

Protože jsem už byla znuděná z tělového spaceru kojicí podprsenky, poprosila jsem naší švadlenu, aby mi na kojicí verzi přešila jednu mou podprsenku, co jsem nosila v těhotenství. A paní švadlena to udělala. Teď mám krásnou kojicí barevnou podprsenku a jsem nadšená. Má jen jednu nevýhodu, není zdaleka tak prodyšná jako běžné kojicí prádlo, doporučila bych to tedy spíš v pozdější fázi kojení. Přešití podprsenky umíme zajistit u nás v Caresse

Mně to nikdo neřekl a bála jsem se, zda budu mít mléko. Takže: je běžné, že laktace se spouští až po nějaké době, klidně třetí nebo čtvrtý den! Není třeba plašit, miminko je na to vybavené! Připravte se taky na to, že několik dní budou bradavky dost zoufale bolet. Pořiďte si chladivé polštářky nebo mražený hrášek. Dost pomůžou lapače mléka, které zabrání dotyku látky s bradavkou!

To je snad ten nejdůležitější základ, pokud Vás napadnou nějaké dotazy, neváhejte a ptejte se. Moc ráda odpovím!

Mějte se krásně Vy i Vaše miminko. Z Caresse zdraví Klára Hrušková (majitelka Caresse a maminka malého V.)

A aby tenhle článek byl ještě užitečnější, připisuji seznam věcí, které je fajn vzít si do porodnice (a které nebývají na seznamech)

  • Masku na spaní (když bude druhá maminka na pokoji svítit, vy můžete v klidu spát, případně můžete dospávat přes den. Budete to potřebovat.
  • Mobil, sluchátka, nabíječku. Když si do mobilu nahrajete audioknížky, oblíbenou hudbu nebo filmy, bude to bonus
  • Cyklolahev nebo nějakou podobnou lahev na pití. Oceníte zejména na JIP, pokud budete rodit císařem. Pít z hrnečku s rozřezaným břichem je za trest
  • Termosku a kojicí čaj na podporu laktace (do termosky sestřičky mohou nalít horkou vodu a čaj si tak budete dělat na pokoji sama)
  • Pořádné bílkovny (tvaroh, Cottage, šunku) – pomohou proti otokům, které se mohou objevit až po porodu.
  • Síťované kalhotky. Pravděpodobně jich využijete hodně, klidně patery. Několik prvních dní po porodu budou vaším nejlepším kámošem.

A ještě jedno doporučení: našla jsem velmi hezký blog o mateřství, kde není žádné šišlání. Může se hodit: papouchovo.blogspot.cz