Plavky

Jednodílné či bikiny, rozverné, elegantní, monochromatické či barevné, zeštíhlující, na opalování, sportovní, s kosticemi i bez... V létě je vynosíme každá a přesto se často stávají plavky zdrojem stresu a nákupu na poslední chvíli. Slibujeme vám, že pokud letos věnujete výběru plavek dostatečnou pečlivost a čas, budou naopak patřit mezi oblíbené kousky vašeho šatníku. Správně zvolené plavky, stejně jako spodní prádlo, totiž dokáží pomocí střihů, barev a vzorů skutečná kouzla s postavou. A abyste se mezi přehršlí variant a modelů neztratila, zde máte malého průvodce:

Jak zvolit velikost?

Zjistěte nejdříve vaši opravdovou velikost spodního prádla. Většina žen nosí příliš volné obvod a příliš malé košíčky a je to velká škoda, protože padnoucí prádlo dokáže neskutečně změnit vzhled celé postavy. Vezměte si krejčovský metr a obvod pod ňadry změřte vodorovně, ve výdechu a velmi pevně, a číslo si poznačte. Poté změřte obvod přes ňadra. Pokud máte menší a pevnější poprsí, změřte se bez podprsenky, a to v místě největšího obvodu (což je většinou přes bradavky). Máte-li prsa větší, nebo už zkrátka nejsou úplně pevná, můžete se změřit i v hůř padnoucí podprsence, nebo bez ní v mírném předklonu. Obě čísla zadejte do našeho kalkulátoru a připravte se na to, že vaše ňadra budou pravděpodobně mnohem větší, než jste si myslela. Obvod prádla pod ňadry totiž musí být o cca 5 - 10 cm méně, než je naměřené číslo; podprsenka se musí zanořit do tkáně, aby skutečně prsa podpírala, a samozřejmě se každý prádlový materiál různě natahuje. I košíčky vám nejspíše vyjdou větší než jste dosud nosila; košíček musí obejmout celé prso, nepůlit ho a neutlačovat. U kosticového prádla vám nesmí kostice zasahovat do prsní tkáně, pouze ňadro podpírat, a přiléhat od hrudní kosti až k začátku podpaží. Samozřejmě tím, že máme každá jiné proporce, šířku zad či jiné množství tuku, nám kalkulátor nedá stoprocentní odpověď. Pro úplně přesný výsledek doporučujeme přijít k nám na brafitting, kde se vás ujmeme a zjistíme, která podprsenka je ta dokonalá.

Pokud už znáte svou správnou velikost spodního prádla, u plavek se může ještě malinko. Různé tloušťky plavkoviny mají různou pružnost, která bývá zpravidla větší než u prádlových materiálů, a proto se může stát, že vám bude například sedět menší košíček, než máte u své podprsenky. Stejně tak se můžete krásně vejít do o číslo menších nevyztužených plavek, než je vaše konfekční velikost. Je velmi důležité nezkoušet plavky ve spěchu a správně do nich uložit ňadra. Pokud nevíte, jak na to, nechte si poradit přímo na prodejně, kde vás prodavačky velmi rády navedou.

Jednodílné či dvoudílné?

Obecně se dámy s pár kily navíc či třeba výraznějším bříškem domnívají, že je lepší se “schovat” do jednodílných plavek. My naopak doporučujeme vyzkoušet bikiny s více vykrojenými kalhotkami, které opticky protáhnout vaše nohy až do nebes. K tomu správně zvolený vršek, který hezky vytvaruje ňadra, oddělí je od bříška a vytvaruje tak štíhlejší pas. Pro nesouměrnou postavu, například menší zadeček a výraznější hrudník, jsou skvělé vysoké kalhotky, které vytváří dojem přesýpacích hodin. Pokud máte naopak větší zadeček a nechce se vám ho moc ukazovat, porozhlédněte se po plavkách, které mají spodní díl doplněný pruhem látky, sloužícím jako “sukénka”. Nebo váš model doplňte pareem či přehozem, který krásně zjemní siluetu. Oblíbené bikiny jsou zejména značky Elomi a Fantasie, které mají velmi propracované střihy. 

Pokud přesto toužíte po jednodílných plavkách, něco pro vás určitě najdeme. Štíhlé dámy či dámy, které nedávno ztratily váhu, ocení například značku Gottex, která je velmi elegantní a plavky jsou často doplněny rafinovaným řasením. Dámy s křivkami ocení plavky, které mají přední díl podšitý kompresním materiálem nebo jsou z něj vytvořeny celé a lehce postavu modelují a stahují. Perfektní je značka Curvy Kate.

Další variantou jsou tankiny, tedy dvoudílné plavky, u kterých je podprsenka nahrazena topem z plavkoviny. Zde si dejte pozor, kdy budete plavky používat, vrchní díl má tendenci se vyhrnovat a nejsou tak moc vhodné na sportovní plavání.

S kosticemi či bez?

Pokud máte ňadra zhruba do velikosti košíčků E, můžete v klidu sáhnout po plavkách bez kostic, pokud budou mít dobře provedený střih a udrží prsa tam, kde mají být. U většího poprsí už doporučujeme kostice, také pro pocit bezpečí, že vám při plavání prsa nevyklouznou. Jen opět prosím pečlivě vyzkoušejte velikost, aby vás kostice nijak netlačily, nedráždily a hlavně ňadra správně podpíraly. Určitě se vám budou líbit značky Panache či Freya.

Barvy a vzory

Zaměřte se na to, do jakého odstínu se vaše pokožka opaluje. Pokud hodně zčervenáte, vyhněte se růžovým, červeným a oranžovým odstínům, které by vás mohly ještě nechtěně dobarvit. Opálení do kávové barvy budou velmi slušet světlé odstíny, olivová pleť vypadá nádherně s výraznými barvami. V poslední době jsou velmi oblíbené neonové barvy, bohužel mají tendenci rychleji blednout a neonové pigmenty mohou často pouštět; perte je proto raději odděleně. Pokud hledáte co nejvíce zeštíhlující barvu a sáhnete po černé, mějte na paměti, že ne každému sluší. U jistých barevných typů působí spíše smutně. Oproti tomu barevné vzory mohou opticky více “rozrušit” postavu a dané části těla na sebe nebudou tolik strhávat pozornost. Nebojte se vzorů a klidně vyzkoušejte takový, po kterém byste běžně nesáhla, třeba bude vypadat na těle fantasticky! Letos jsou velmi oblíbené vzory tropických květů a listů, abstraktní a geometrické vzory, a vrací se i vzory zvířecí.

Jak se z plavek radovat co nejdéle?

Pokud už jste si dala s výběrem plavek takovou práci, určitě o ně pečujte, aby co nejdéle vydržely. Po každém plavání je odmočte v čisté vodě, při praní nepoužívejte aviváž či bělidlo, a nechce je vyschnout ve vodorovné poloze. Ideální je mít ještě jedny plavky na vystřídání, také kvůli tomu, že zejména vyztužené vršky budou déle schnout a mohly by vás nepříjemně studit. Ale ať už si letos vyberete jakýkoliv model, mějte z něj hlavně radost a užijte si v něm báječné léto! Nezapomeňte, že nejvíce svůj vzhled řešíme samy a třeba se tím i připravujeme o spoustu zážitků a pohody.